O nasionach cz. II – nasiona heirloom vs organic …

W poprzedniej części rozważań o nasionach, podałem Wam, jakie cechy uprawianych warzyw są dla mnie najważniejsze. Dla przypomnienia – dla mnie najistotniejszym jest smak uprawianego warzywa. Musi ono charakteryzować się tradycyjnym smakiem, dobrym aromatem, atrakcyjną barwą. Tak jak smakowały warzywa i owoce w Babcinym ogrodzie. Wiem, były one jeszcze doprawione czymś już nieuchwytnym i wspaniałym – miłością Dziadków i naszą młodością. Ale suma tych dwóch czynników to cel, do którego powinniśmy dążyć. Dla nas, dla naszych dzieci i dla naszych wnuków.

W tej części zajmiemy się  poznaniem kilku definicji związanych z nasionami do wysiewu, a określającymi pewne grupy nasion. Takich jak heirloom seeds, organic seeds, hybryda F1 i okryte niechlubną sławą nasiona GMO. Pomoże Wam to w nawigacji wśród ofert firm nasiennych i ułatwi określenie własnych potrzeb.

Heirloom seeds

Moim wyborem zazwyczaj padają odmiany warzyw i owoców tradycyjnie uprawianych od kilku, kilkunastu pokoleń. Od kilkudziesięciu do kilkuset lat – bez zmian, bez poprawek ta sama odmiana. Powód prosty – skoro tak długo utrzymuje się na rynku ogrodniczym, to musi mieć bezsporne zalety konsumpcyjne i uprawowe. I zazwyczaj tak jest. Gdzie zdobyć takie nasiona, jak je znaleźć – o tym w kolejnych odcinkach. Wbrew obawom nie jest to takie trudne. Rośliny o tak długiej tradycji upraw noszą powszechnie nazwę Heirloom co oznacza: tradycję, dziedzictwo, spuściznę pokoleń.

Organic seeds

Nasiona noszące nazwę Organic, to nasiona pozyskane z roślin uprawianych w sposób zgodny z naturą, ekologiczny. Z upraw gdzie środki ochrony roślin są używane w sposób ograniczony i pod ścisłą kontrolą instytucji wydających atest uprawie ekologicznej. Nasiona organiczne to zarówno nasiona roślin starych, tradycyjnych jak i nowych odmian. W tym i hybrydy F1, ale nie GMO. Nasiona takie mają wyraźnie na opakowaniu oznaczenie ‚Organic’ i są zdecydowanie droższe od nasion innych. Dają za to gwarancję,  że nie są zanieczyszczone chemią niedopuszczalną do upraw eko.

Hybrydy F1

Hybrydy F1 to nowe odmiany warzyw, które powstały wskutek kontrolowanego, krzyżowego zapylenia. To nie są odmiany GMO. Nasiona odmian oznaczone na opakowaniu symbolem F1 to nasiona tzw odmian mieszańcowych, heterozyjnych. Powstają one na skutek kontrolowanego krzyżowania odmian wyjściowych w celu uzyskania roślin o zwiększonej żywotności i bujności. W efekcie rośliny takie dają większy plon lub owoce większych rozmiarów. Plon jest również  wcześniejszy, a rośliny bardziej odporne na choroby i szkodniki. Niestety, często jest to uzyskiwane kosztem smaku i aromatu owoców i warzyw. Nasiona takie są zazwyczaj zdecydowanie droższe od zwykłych nasion – koszty ich uzyskania przez producentów są wysokie. Istotną cechą mieszańców F1 jest fakt, że cechy którymi się wyróżniają, nie występują w kolejnym pokoleniu. Więc zbieranie nasion z hybryd F1 nie jest wskazane. Co roku trzeba kupować nowe oryginalne nasiona. Zapraszam do ciekawej dyskusji   Krzyżowanie odmian pomidorów, hybrydy F1, F2,… Warto spojrzeć czasami na ten sam problem oczami innych ogrodników. Ja osobiście nie bardzo zgadzam się z prezentowanymi tam opiniami i zachęcaniem do krzyżowania hybryd… Ale to już rozważania do zupełnie nowego postu na blogu.

Rośliny i nasiona GMO

Wokół roślin (i organizmów) GMO narosło wiele całkowicie przeciwstawnych opinii. I wiele emocji. Trudno przypisać komukolwiek rację – a to z powodu zbyt krótkiego obserwowania roślin GMO i ich wpływu na ludzi i całe środowisko. Ja osobiście uważam, ze należy tego unikać jak ognia. Zwłaszcza, że mamy do dyspozycji wystarczająco szeroką gamę roślin uprawowych i zwierząt hodowlanych nie-GMO. Nie widzę żadnego racjonalnego uzasadnienia uprawy roślin GMO na potrzeby własne dla amatorów ogrodnictwa. Natomiast widzę spore ryzyko stosowania technologii o nie do końca sprawdzonym efekcie ostatecznym. Tym bardziej, że chodzi tu o zdrowie nasze i naszych bliskich.

Część I cyklu o nasionach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.