Uprawa pomidorów a temperatura czyli kiedy pomidory lubią ciepełko, a kiedy chłodek.

Pomidory, czy ktoś jest sobie w stanie wyobrazić świat bez pomidorów? Byłby strasznie smutny… Te jedne z najwspanialszych płodów ziemi na zawsze zawładnęły naszymi ogrodami, kuchnią i sercem. Uprawa ich nie jest trudna, smak i zapach pomidora z własnego ogrodu – jedyny na świecie. Na poprawną uprawę pomidorów wpływ ma kilka czynników. Takich jak: temperatura, odmiana pomidorów, podlewanie, nawożenie, ochrona przed chorobami grzybowymi i pasożytami. Dziś krótkie podsumowanie podstawowych wiadomości na temat „uprawa pomidorów a temperatura”. Mam nadzieję, że będzie pomocne dla Was, pomoże zrozumieć pewne zależności i ułatwi uzyskanie pięknych zbiorów…

Pomidor Sybirskij Gigant

Pomidor Sybirskij Gigant

Kiełkowanie nasion pomidorów.

Do kiełkowania nasion pomidory potrzebują temperaturę minimum +10C. Optymalna temperatura do wschodów to 20-25C. W tej wyższej temperaturze wschody pojawiają się zazwyczaj po 3-4 dniach (w zależności od odmiany pomidora). Rzadko bo rzadko, ale zdarza się, że pomidor potrzebuje kilku dni więcej do wschodów.

Pierwszych kilka dni po wschodach pomidorów.

Przez następne 2-3 dni wykiełkowane rośliny potrzebują temperaturę w granicach 10-15C. Takie obniżenie temperatury spowoduje, że roślina nie będzie się wyciągać do góry, jej wzrost zostanie nieco przyhamowany. W tym czasie natomiast nastąpi dość silny rozwój systemu korzeniowego. Jest to dość istotne w przypadku pomidorów, albowiem ze względu na małą zawartość składników pokarmowych w ich drobnych nasionach, szybko i dobrze rozwinięty system korzeniowy pozwoli na efektywne pobieranie ich z gruntu.

Pomidor Sybirskij Gigant

Pomidor Sybirskij Gigant

Kolejny etap rozwoju pomidorów – od wschodów do pączkowania.

Na tym etapie optymalna temperatura w dzień przy silnym oświetleniu roślin to zakres 20-25C. W nocy spadek do temperatury do 9-12C. Należy unikać gwałtownych spadków temperatury – powodują one stres u pomidorów i w konsekwencji opóźnienie w rozwoju roślin. Ponadto może wystąpić problem z przyswajaniem niektórych pierwiastków z gleby, co objawia się żółtawym przebarwieniem liści z niebieskawym odcieniem.

Okres pączkowania i kwitnienia pomidorów.

Optymalne temperatury w tej fazie uprawy pomidorów to 20-25C. Wszystkie gwałtowne spadki temperatury powodować mogą zamieranie i opadanie pąków kwiatowych. Obniżenie temperatury w nocy poniżej +13C powoduje deformację pręcików w kwiatostanach i znacząco obniża jakość pyłków pomidorów.

Jest również bardzo niepożądany w tym okresie rozwoju pomidorów wzrost temperatury. Jeśli termometr wskaże temperaturę powyżej 30-34C to trzeba mieć świadomość, że jakość pyłku jest bardzo obniżona i praktycznie nie dojdzie do zapylenia. A co za tym idzie uzyskania plonów.

Jablonka Rosii

Jablonka Rosii

Optymalne temperatury do rozwoju pomidorów.

Reasumując, optymalnym zakresem temperatur w uprawie pomidorów jest utrzymanie dobowych jej wahań w zakresie 13-25C przy zapewnieniu dobrego oświetlenia w dzień. Temperatura gruntu nie powinna byc mniejsza niż 14C. Optymalna temperatura gruntu dla pomidorów w wegetatywnej fazie rozwoju (wzrost) powinna wynosić 23-25C. Dla roślin dorosłych 18-22C. Zachowanie optymalnych temperatur rozwoju pomidorów jest gwarantem uzyskania zdrowych roślin i wysokich, smacznych plonów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.