Do prawidłowego posługiwania się siekierą lub toporem będą Państwo potrzebować następujących materiałów:
Głowica siekiery lub topora: Proszę upewnić się, że głowica nie jest pęknięta lub uszkodzona. Nie zaleca się ostrzenia uszkodzonych głowic. Lepiej od razu kupić nowe narzędzie leśne.
Drewniany trzonek: Trzonek powinien być wykonany z wytrzymałego, wysokiej jakości drewna, takiego jak jesion lub hikora. Ważne jest, aby trzonek pasował do oka głowicy siekiery.
Uchwyty wykonane z drewna jesionowego są mocne i elastyczne. Uderzenia są amortyzowane przez drewno, które nie obciąża stawów. Całkowite pęknięcie jesionowej rękojeści jest raczej rzadkie, ale zdarza się zwłaszcza, gdy drewno wysycha. Istnieje wówczas ryzyko obrażeń spowodowanych niekontrolowanym uderzeniem głowicy siekiery. Uchwyty jesionowe wykonane są z rodzimego jesionu i są tańsze niż uchwyty wykonane z hikory.
Hikora to północnoamerykańskie drzewo z rodzaju orzechów włoskich. Drewno doskonale nadaje się do uchwytów o dużej wytrzymałości. Jest mocny, elastyczny i sprężysty oraz dobrze pochłania silne uderzenia. Dzięki długim włóknom drzewnym może wytrzymać znacznie większe obciążenie niż już stabilne drewno jesionowe. Uchwyty hikorowe prawie nigdy nie łamią się całkowicie, co zapewnia przewagę w zakresie bezpieczeństwa nad uchwytami jesionowymi.
Drewniane kliny: Pozwalają one drewnianemu trzonkowi grzybkować w uchu siekiery lub toporka i zapewniają pewne osadzenie głowicy na trzonku.
Tuleja wbijana: Tuleja wbijana mocuje drewniany klin na stałe w rękojeści narzędzia leśnego.
Młotek: Do wbijania drewnianego trzonka w głowicę narzędzia leśnego oraz do osadzania klinów i tulei wbijanych.
Nóż tnący: Aby lekko złamać krawędzie górnego końca uchwytu i ułatwić umieszczenie głowicy.
Pilnik lub papier ścierny: Jako alternatywa dla noża tnącego, aby lekko złamać krawędzie górnego końca rękojeści i ułatwić dopasowanie głowicy oraz do końcowego dokładnego szlifowania siekiery jednosiecznej.