Kute kliny rozłupujące / obrotowe kliny rozłupujące / bezpieczne kliny rozłupujące firmy Krumpholz 1799

Gdy siekiera rozłupująca osiągnie swoje granice, kliny rozłupujące zapewniają poręczne kłody.

Jeśli potrzebujesz polan do kominka lub chcesz przechowywać drewno do innych celów, nigdy nie powinieneś przechowywać pociętego drewna w stanie nierozłupanym. Z jednej strony, im dłużej schnie, tym trudniej jest go rozłupać, a z drugiej strony, jego wartość opałowa spada, ponieważ dochodzi do wewnętrznego gnicia. Z drugiej strony, jeśli ścięte drewno jest przetwarzane tak szybko, jak to możliwe, kłody mogą lepiej wyschnąć, co zwiększa ich wartość opałową.

Istnieje kilka sposobów rozłupywania kłód. Jako alternatywę dla kosztownej i zajmującej dużo miejsca hydraulicznej łuparki do drewna, warto użyć siekiery lub młotka do łupania.

Jednak niektóre kłody lub rodzaje drewna są tak nierówne lub stwardniałe, że nawet te narzędzia osiągają swoje granice. W tym miejscu pojawiają się nasze kute kliny rozłupujące.

Ogromna moc dzięki specjalnej konstrukcji

Kliny rozszczepiające są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i wzorach. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że nadają się szczególnie do rozłupywania twardego drewna i metrowych kawałków. Powierzchnie klina mają specjalny profil. Boczne “łuski” zapobiegają wyskakiwaniu klina, a wstawione rowki i żebra zapewniają lepsze prowadzenie, zmniejszają opór i jednocześnie zwiększają efekt rozłupywania. Aby zapewnić lepsze przyleganie klina do drewna podczas jego stosowania, nasze kliny rozłupujące są łatwe do zastosowania dzięki ostremu czubkowi i szybko znajdują dobre mocowanie w drewnie dzięki specjalnym nacięciom. Wszystkie te właściwości klinów rozłupujących zapewniają, że drewno opałowe może być rozłupywane na łatwe w transporcie i szybkoschnące kłody za pomocą zaledwie kilku pociągnięć.

Obrotowe kliny są jeszcze bardziej wydajne

Specjalną formą klinów rozłupujących są tak zwane obrotowe kliny rozłupujące. Ich specjalny kształt dodatkowo pomaga rozłupywać drewno podczas rozłupywania. Ze względu na ich skręt, siła uderzenia jest jeszcze skuteczniej przenoszona na drewno, ponieważ efekt rozłupywania jest znacznie zwiększony dzięki szerszemu kątowi klina

Prawidłowe używanie rozszczepiacza

Bez względu na to, który model zostanie ostatecznie użyty, stosowanie klinów rozłupujących zawsze odbywa się zgodnie z tą samą zasadą: umieść klin raczej blisko krawędzi i upewnij się, że jest on jak najbardziej równoległy do kierunku ziarna, z krawędzią tnącą skierowaną pionowo do wewnątrz. Teraz można go wbijać lekkimi uderzeniami młotka – w razie potrzeby małym młotkiem – aż zostanie mocno osadzony. Klin jest następnie wbijany w drewno ciężkim młotkiem, aż do jego rozłupania. Najlepiej jest użyć specjalnego młotka do rozłupywania z głowicą siekiery po jednej stronie. W ten sposób można – w razie potrzeby – nadal pomagać w zadawaniu celnych ciosów bez konieczności zbyt częstej zmiany narzędzia. Jeśli klin zniknie w drewnie – co może się zdarzyć zwłaszcza w przypadku metrowych kawałków – można dodać drugi, dłuższy drewniany klin, aż drewno zostanie podzielone na dwie części. Bez względu na to, jaki młotek wybierzesz, upewnij się, że nigdy nie uderzasz stalowymi klinami.

Zwracanie uwagi na bezpieczeństwo podczas pracy z rozszczepiaczami klinowymi

Podobnie jak w przypadku wszystkich prac związanych z drewnem, ważne jest, aby podczas rozłupywania klinami zwracać uwagę na bezpieczeństwo własne i osób znajdujących się w pobliżu. Nosić odpowiednią odzież ochronną i okulary chroniące przed latającymi odłamkami.

Maksymalne bezpieczeństwo zapewniają młoty rozłupujące lub siekiery rozłupujące z głowicami udarowymi z PE, np:

Polimerowa powierzchnia tłumi uderzenia. Precyzyjne uderzenie w metal jest praktycznie niemożliwe. Jednakże, głowice udarowe PE muszą być od czasu do czasu wymieniane.

W przypadku stosowania klinów rozłupujących z głowicami udarowymi PE, dobrym wyborem są nasze zwykłe siekiery leśne i młoty rozłupujące:

Znakowanie klinów rozłupujących w pracach leśnych

Jeśli chcesz również przeciwdziałać ryzyku utraty klina, możesz nałożyć warstwę koloru sygnalizacyjnego (np. czerwonego lub neonowego żółtego) za pomocą puszki ze sprayem. Bo jak szybko to się dzieje i klinga gubi się na zewnątrz – zwłaszcza jeśli używasz jej w lesie. Niekoniecznie czyni to klin piękniejszym, ale sprawia, że bardziej przyciąga wzrok.

Gwarancja najlepszej ceny

Jeśli znajdziesz niższą cenę (w tym koszty wysyłki) u innego sprzedawcy, otrzymasz ten produkt Krumpholz w tej samej cenie od nas.

Gwarancja jest ważna przez maksymalnie 14 dni od daty zakupu. Wyłączona jest sprzedaż specjalna z likwidacji zapasów, niewypłacalności i aukcji.